How Much Does Nutrisystem Cost?

Dietary and nutritional content reviewed by Jasmin Gorostiza, DT, DM, DSS, CFPP.️

Are you wondering how much does Nutrisystem cost? If you are considering signing up for a diet plan like Nutrisystem, then you’re most probably wondering about its cost. Is it even affordable?

Nutrisystem has become a popular way to lose weight. Its prepackaged weight loss meals are tasty and effective. The fact that these meals are delivered, add to the popularity of this prepackaged weight loss meal program.

how-much-does-nutrisystem-cost
Dieters rave about Nutrisystem’s pizza meals.

When it comes to convenience, Nutrisystem tops the list. You don’t have to think about cooking, portion sizes, meal planning, and even grocery shopping. Nutrisystem has all that covered for you. You just have to choose from their list of meals. Then they’re delivered to your doorstep. (1)

Is Nutrisystem Cost Worth It?

Quality food costs. You can’t expect to get nutritiously pre-portioned food at a fast-food restaurant; that is one thing for sure.  For the sake of your health, you cannot afford to eat fast food all the time. For the purpose of safe weight loss, Nutrisystem is a better way to go.

The cost of Nutrisystem varies. For starters, it would depend on your eating habits.

The cost of Nutrisystem varies. For starters, it would depend on your eating habits. If you are a light to moderate eater, you may find that it’s quite easy to fit all of the meals that come with the Nutrisystem Basic Plan.

If you are a heavy eater, then you may have to go for a plan that provides you more meals and snacks. Although you can cut back a little to stick to the Basic Plan, you would have to make some adjustments to your eating habits.

where-to-buy-nutrisystem-frozen-dinner
Sampling of Nutrisystem’s frozen food dinner meals.

For people who aren’t used to having a meal plan or who tend to snack a lot, then the cost of Nutrisystem will come at a higher price. Nutrisystem’s Uniquely Yours Plan offer more snacks and meals.

Nonetheless, this particular is still pretty affordable considering the fact that you have more food options that are nutritiously pre-portioned for weight loss. That is something you can’t get from regular snacks and meals.

So How Much Does Nutrisystem Cost To Get Started?

If you want to get started with Nutrisystem, you can do so right now. You can avail of their Basic Plan to get started. This particular plan can get you accustomed to eating pre-portioned food.

If it’s going to be your first time to sign up for a pre-portioned, weight loss delivery program, you must get accustomed to it first. Surely, you would have to adjust in the beginning.

If you’re wondering how much does Nutrisystem cost, well, its Basic Plan goes for $8.93 a day. This price is for women who want to get started with the program.

For $8.93, you get three meals a day. That’s something you cannot get from a restaurant. As a matter of fact, that price would just be one meal in a restaurant. With Nutrisystem Basic Plan, you’re good for one whole day.

How much does Nutrisystem cost on a weekly basis? Well, you just have to allot $62.50 for healthy, pre-portioned meals.

How much does Nutrisystem cost on a weekly basis? Well, you just have to allot $62.50 for healthy, pre-portioned meals. If you want to see results, stick to the Basic Plan for a month. It’s all worth it since its monthly cost is just $249.99.

The Basic Plan for Men goes for $10.36 a day. Its weekly and monthly costs are at $72.50 and $289.99 respectively.

Another Nutrisystem plan you can consider is Uniquely Yours. This plan is the most sought-after since it provides more food options. You get more food choices, meaning you can choose from their list of frozen foods.

Do You See Yourself Losing …
Click on your choice below and see real people with real Nutrisystem success stories:

So how much does Nutrisystem cost if you choose its Uniquely Yours Plan? Well, the daily cost of this particular plan for women is at $10.71. For men, it goes for $12.14.

For that price, you get both frozen and non-frozen meals and snacks for the day. That’s not a bad price at all.

The weekly cost of the Uniquely Yours Plan for women is at $74.99. For men, it’s $84.99.

To see great results, stick to the Uniquely Yours plan for at least a month. If you’re wondering how much does Nutrisystem cost for a month of healthy eating, it goes for just $299.99 for women and $399.99 for men. These price points are still pretty affordable considering you are getting healthy food delivered to your doorstep.

The Uniquely Yours Ultimate Plan offers more frozen and non-frozen meals. It offers more snack options as well. If you’re wondering how much does Nutrisystem cost for this particular plan, it goes for just $12.86 a day for women. For men, it’s at $14.29.

These are affordable prices for more food options. For example, you can have a Double Chocolate Muffin for breakfast. Then have some Pepperoni Pizza Melt for lunch. For dinner, you can have some Artichoke and Spinach Stuffed Chicken Breast. You can also have a long list of options for desserts and snacks.

The Uniquely Yours Ultimate Plan for a week for women is at a very reasonable price of $89.99. For men, it’s at $99.99.

The Uniquely Yours Ultimate Plan for a week for women is at a very reasonable price of $89.99. For men, it’s at $99.99. Once you start on it, you’ll want to go on because the meals aren’t just good but effective as well.

Sticking to it on a monthly basis will certainly get you some great results. So how much does Nutrisystem Uniquely Yours Ultimate Plan cost on a monthly basis? For women, it goes for an affordable price of $359.99. For men, it goes for $399.99.

Just imagine the variety of premium food and snacks you can get for those price points. You won’t even have to do the grocery and cooking.

Summary Of The Cost Of Nutrisystem Meal Plans

Here is a breakdown of how much your health investment in Nutrisystem will be on a daily, weekly, and monthly basis.

Cost Of Nutrisystem For Women Meal Plans

 Nutrisystem PlanPlan DescriptionCost DayCost Per WeekCost Per Month 
BasicBudget friendly plan with convenient ready-to-go meals and snacks.$8.93$62.50$249.99
Uniquely YoursThis is the most popular plan. The plan includes delicious menu variety of frozen, ready-to-go meals and snacks.$10.71$74.99$299.99
Uniquely Yours UltimateThis is a 7 days a week plan that includes frozen, ready-to-go meals and snacks.$12.86$89.99$359.99
Partner PlanThis is a new plan designed for those who would like to lose weight with someone you live with.$10.71 per person$74.99 per person$299.99 per person

Cost Of Nutrisystem For Men Meal Plans

 Nutrisystem PlanPlan DescriptionCost DayCost Per WeekCost Per Month 
BasicBudget friendly plan with convenient ready-to-go meals and snacks.$10.36$72.50$289.99
Uniquely YoursThis is the most popular plan. The plan includes delicious menu variety of frozen, ready-to-go meals and snacks.$12.14$84.99$339.99
Uniquely Yours UltimateThis is a 7 days a week plan that includes frozen, ready-to-go meals and snacks.$14.29$99.99$399.99
Partner PlanThis is a new plan designed for those who would like to lose weight with someone you live with.$11.43 per person$79.99 per person$319.99 per person

Please Note: We just wanted to let you know that plan prices for Nutrisystem may be subject to change as of this writing. We do not have any control with any pricing changes that Nutrisystem may decide to implement. However, we will do our best to keep up-to-date with the plan pricing schedules for this market-leading online weight loss program.

Smart Tip: Make sure to use any available promo codes for Nutrisystem so that you can get some significant savings. Every so often, Nutrisystem would offer a 25 to 30% discount on their products. Sometimes they have some major promos offering 50% discounts. Make sure to grab the 50% discount offers as opportunities like these are not offered that often.

The Latest Nutrisystem Plan

Nutrisystem boasts a new plan called Partner Plan. This is a great plan for folks who want to lose weight with someone.

Losing weight is not an easy thing to do. Doing it alone can be challenging. There will always be people will tempt you to get off your diet. Getting on a diet with someone close to you could help a lot.

That’s how the Nutrisystem’s Partner Plan works. It’s designed, not just for you but for someone you live with as well. If you and your partner want to lose weight, this is the perfect plan for you.

If you’re wondering how much does Nutrisystem cost for the Partner Plan, well, it’s a lot more affordable than its other plans.

For men, the Partner Plan goes for just $11.43 per day. For women, it goes for $10.71 per day. Those are pretty good prices considering you have a partner in your weight loss journey.

For men, the Partner Plan goes for just $11.43 per day. For women, it goes for $10.71 per day. Those are pretty good prices considering you have a partner in your weight loss journey. You and your partner will have more than enough food to stay on a healthy diet.

You gain access to both frozen and non-frozen meals of Nutrisystem. Even better, you’re losing weight with someone you love. It can’t get any better than that.

Considering the Nutrisystem cost for its various plans, it’s worth getting started now. That way, you can see how effective and safe Nutrisystem is.

The Affordability Of Nutrisystem

The affordability of Nutrisystem goes beyond the price points. Just imagine how much you can save by not going to the grocery store and cooking your meals.

It’s also worth noting that creating pre-portioned meals requires various skills. It’s not just a culinary skill but a technical skill as well to be able to measure the calories and come up with a pre-portioned meal.

It’s also worth noting that creating pre-portioned meals requires various skills. It’s not just a culinary skill but a technical skill as well to be able to measure the calories and come up with a pre-portioned meal.

It is important to note that the cost of Nutrisystem is designed to provide foods that will help you lose weight. Hence, you are getting more than just food to keep you satisfied. You are getting premium food that’s going to keep you healthy for a long time.

All the Nutrisystem plans include online resources such as wellness coaching and support.

You can even avail of discounts by using coupons. These coupons can be combined with your purchase to earn even more savings.

There’s no reason for you to worry about Nutrisystem cost since it’s all worth it.

Disclosure: Compensated Affiliate

Do You See Yourself Losing …
Click on your choice below and see real people with real Nutrisystem success stories:

2 thoughts on “How Much Does Nutrisystem Cost?

  1. Now I understand the costing. It really depends on the plan. No matter which plan, the bottom line is that the price of Nutrisystem isn’t so bad at all. Imagine getting a whole month’s supply of good food that’s going to help with weight loss. That’s a lot of hard work done for you. I wouldn’t know how to whip up a decent meal, let alone one that can help with weight loss. 😊

    Reply

Post Comment

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.